05
cze-2015

Oslo

Europa, Norwegia   /   Tags: , ,

Twins oN Tour w Norwegii – weekendowa, niskobudżetowa podróż do Oslo.

Lot awionetką, łosoś po norwesku i wyprawa Kon-Tiki, czyli o tym, jak ciekawie spędzić weekend w Oslo i nie wydać fortuny.

Jeśli nie masz planów na weekend, to trzydniowa podróż do Oslo będzie doskonałym pomysłem. Szukasz planu? Inspiracji? Zastanawiasz się co warto zobaczyć i jak nie wydać fortuny w jednej z najdroższych stolic świata? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zorganizować Twój wyjazd.

twins on tour norway oslo kasia i karolina kowalczyk

Przytulnie i na łonie natury – oto cechy norweskiego budownictwa

Norweski lifestyle

Pierwszą ciekawostką, którą dało się zaobserwować tuż po wejściu do norweskiego domu były – pomimo dnia – włączone w każdym pomieszczeniu światła. Jak się później dowiedziałyśmy, jest to zjawisko jak najbardziej dla Norwegów normalne. Jego powodem jest mała ilość światła, która dociera do pomieszczeń, powodując chroniczne przygnębienie bądź nawet depresję.

Drugą ważną rzeczą, którą zauważyłyśmy jest zogniskowanie aktywności mieszkańców domu wokół kuchni. To właśnie tu toczy się norweskie życie: od spożywania posiłków po towarzyskie spotkania. Właściwie całe życie w domu rozgrywa się dokoła kuchennego stołu, a pokój dzienny służy jedynie do odpoczynku bądź pełni funkcje dekoracyjne. 

Norwegowie lubią alkohol, czasem nawet za bardzo. Być może z tego powodu nie można dostać go w żadnych sklepach po godzinie 20:00. Trunki wysokoprocentowe powyżej 40% często nie są dostępne już od godziny 18:00. Dużym problemem jest też kupno alkoholu w weekendy, dlatego większe libacje trzeba planować dużo wcześniej. Warto wiedzieć, że najlepszym sposobem na przełamanie pierwszych lodów w nawiązywaniu kontaktów z naszymi północnymi sąsiadami jest rozpoczęcie rozmowy od wspólnego drinka, na jednym oczywiście nie kończąc.

Z powodu swojej introwertycznej mentalności i niewylewnego zachowania Norwegowie są często postrzegani jako niegrzeczni i gburowaci. Wyrażenia „przepraszam”, „dziękuję” czy „smacznego” używane są raczej od święta i znacznie częściej usłyszeć je można od obcokrajowca albo przyzwyczajonego do obcowania z turystami lokalsa. W norweskiej mentalności tego typu zwroty uważane są za zbędne i nieuzasadnione. Warto wiedzieć, że Norwegowie bardzo cenią sobie osobistą przestrzeń i często zamiast kontaktu z drugim człowiekiem wolą obcowanie z naturą. W rozmowach są często lakoniczni i trudno im nawiązywać znajomości. Niełatwo jest zaskarbić sobie ich przyjaźń, ale kiedy to już nastąpi, możesz być pewien, że będzie to naprawdę głęboka i wartościowa relacja.

 

norwegian mentality travel blog twins on tour

Norweska mentalność w krzywym zwierciadle.

Odmienny jest również sposób zawierania relacji damsko-męskich. W naszej mentalności schemat wzajemnego poznawania się i budowania bliskości rysuje się następująco:

norwegian mentality travel blog twins on tour relationships

O tym, jak zawieranie związków wygląda w większości krajów…

W Norwegii działa to nieco inaczej.

norwegan mentality relationships twins on tour2

…i w Norwegii.

A. Znajomość zaczyna się przeważnie od wspólnego drinka, nierzadko ma to miejsce na imprezie.
E. Następuje szybkie przejście do ostatniego punktu programu przestawionego we uprzednio zaprezentowanej konfiguracji
C. Mężczyzna zaprasza kobietę na randkę
D. Po tym może nastąpić powrót do wcześniejszych części schematu. Tylko wtedy, gdy para jest wciąż sobą zainteresowana, umawia się na drugą randkę.
B. A następnie może nawet na obiad.

W Norwegii wspólny posiłek nie jest sposobem poznawania nowych ludzi, lecz raczej rezultatem dobrej socjalizacji.

Norweska komunikacja jest bezpośrednia, celowa i pragmatyczna. Również jeśli chodzi o flirt. Norwegowie cedzą słowa i unikają wychwalania siebie nawzajem, jeśli jednak to następuje, jest to zawsze szczere i zasłużone. Kobiety nie lubią być zanadto komplementowane i na każdym kroku podkreślają swoją niezależność. Nie stosuje się również form grzecznościowych różnicujących społeczeństwo ze względu na płeć.

Co warto zobaczyć w Oslo?

Oslo to niezwykle zielone i zadbane miasto. Nie znajdziemy tam jednak kunsztownych projektów architektonicznych. Jednym z nielicznych, które powstało właśnie po to, przy przynosić dumę mieszkańcom Oslo jest Park Vigelanda. Znajduje się tam  212 rzeźb z kamienia i brązu przedstawiających łącznie prawie 600 postaci w różnych pozach nawiązujących to scen rodzajowych z życia człowieka.

tulips sculpture park oslo notway twins on tour

Tulipany w Vigeland Sculpture Park

 
kasia i karolina kowalczyk twins on tour oslo norway sculpture park

Vigeland Sculpture Park

Warte szczególnej uwagi są także wyspy, na które można dostać się odpływającym tam co 30 minut z przystanku Aker Brygge promem. Każda z 6 wysp (Hovedøya, Lindøya, Bleikøya, Nakkholmen, Gressholmen-Rambergøya, Langøyene), oferuje odpoczynek wśród majestatycznych drzew bliższych bardziej bujnie rosnącym, dzikim lasom niż miejskim parkom. To idealne miejsce na grilla z przyjaciółmi bądź spacer we dwoje.

Hovedøya oslo norway kasia i karolina kowalczyk twins on tour

Wyspa Hovedøya, Oslo

Hovedøya oslo norway kasia kowalczyk twins on tour

Niedzielny chillout na wyspie Hovedøya

Będąc w Oslo warto odwiedzić muzeum Kon-Tiki, które poświęcone jest wyprawie przez Pacyfik norweskiego odkrywcy i podróżnika – Thora Heyerdahla. Pomimo wielu sceptycznych opinii i całkowitego braku żeglarskiego doświadczenia, jego tratwa dotarła do celu. Historia tej niezwykłej wyprawy została opisana książce pt. Kon-Tiki ekspedisjonen, a w 1951 r. doczekała się także swojej ekranizacji, którą można oglądać w muzeum każdego dnia o godzinie 12.

kon tiki museum oslo norway kasia kowalczyk twins on tour

Muzeum Kon-Tiki.

Kolejnym wartym polecenia i przez wielu uważanym za najbardziej godne uwagi jest Muzeum Statku Polarnego Fram. Poczujecie się w nim jak jeden z członków załogi Fridtjofa Nansena! A to za sprawą możliwości zwiedzenia całego statku wraz z jego oryginalnym wyposażeniem z czasów wypraw polarnych w latach 1893–1896. Prawdziwa frajda nie tylko dla miłośników historii i wodnych wojaży.

kasia i karolina kowalczyk twins on tour frame museum oslo norway

The Polar Ship Fram Museum

Natomiast osoby z inżynierskim zacięciem z pewnością znajdą coś dla muzeum Norsk Sjøfartsmuseum. Można tam m.in. zobaczyć wykonane z niezwykłą dokładnością modele statków z różnych epok oraz przyjrzeć się z bliska jak działają silniki wykorzystywane do ich napędu. Stuletnie Muzeum Maritime jest również ogromnym zbiorem obrazów, fotografii, prywatnych kolekcji oraz książek morskich.

martitime museum norway oslo kasia kowalczyk twins on tour

Norwegian Maritime Museum

Jak nie wydać fortuny w jednej z najdroższych stolic na świecie?

Nocleg

Najtańszym i najciekawszym sposobem na wniknięcie w norweski świat jest zamieszkanie u Norwega. Sprawę załatwi portal Couchsurfing. Wystarczy jedynie trochę fantazji przy stworzeniu personalnej prośby w poszukiwaniu przyszłego gospodarza. Miałyśmy to szczęście zamieszkać z byłym hakerem, którego największą pasją jest szybowanie w przestworzach i nauka pilotażu. Oprócz niezwykłej gościnności, skosztowania prawdziwego norweskiego łososia i wysłuchania przeciekawej lekcji o norweskiej mentalności miałyśmy także możliwość zasiąść za sterami samolotu i poczuć jak to jest znaleźć się w stanie nieważkości. Wrażenia nie do opisania!

twins on tour oslo norway

twins on tour karolina kowalczyk norway oslo

Rosyjskie naleśniki przyrządzane polską ręką w norweskiej chatce

airplaine twins on tour landscape

Oslo widziane z lotu ptaka.

karolina kowalczyk twins on tour norway oslo airplaine

Załap mnie jeśli potrafisz.

norway airpaine twins on tour oslo

Sprawca całego zamieszania.

Transport

Przeloty i transport na lotnisko w Modlinie

Norwegia jest jednym z najczęściej oferowanych przez tanie linie lotnicze destynacji. Latają tam Ryanair i Wizzair. Nasz lot wykupiłyśmy na trasie Warszawa-Oslo Rygge-Warszawa. W Warszawie korzystałyśmy z komunikacji miejskiej, a w Oslo poruszałyśmy się jeżdżąc na studenckich biletach czasowych Oslo Pass. Żeby dostać się na znajdujące się 40 km od centrum Warszawy lotniska trzeba wsiąść w pociąg do Modlina (40 minut podróży), a ostatni dystans pokonać autobusem (10 minut). Legenda głosi, że nie widziano, by ktokolwiek sprawdzał tam bilety.

Transport do Oslo z lotniska w Rygge

Za autobus w jedną stronę z portu lotniczego Moss-Ryagge oddalonego o 70 km od centrum Oslo trzeba zapłacić 160 koron norweskich, tj. ok. 80 polskich złotych. Z tego względu warto pokusić się na  podróż autostopem, który w Norwegii przebiega łatwo i przyjemnie. Norwegowie w większości umieją płynnie mówić po angielsku, a wielu z nich ochoczo pomaga autostopowiczom. Na swojej drodze można też często spotkać wielu Polaków, którzy również chętnie służą pomocą. Przy odrobinie szczęścia trasę z portu lotniczego w Rygge do Oslo można pokonać w niecałą godzinę. Nasz lot powrotny do Polski był zaplanowany na 21:40, a dopiero o 19:30 rozpoczęłyśmy łapanie stopa z przystanku autobusowego Mortensrud znajdującego się na obrzeżach miasta. Na lotnisko dotarłyśmy jeszcze na długo przed odlotem.

Atrakcje i transport po Oslo

Najtańszą opcją na zwiedzanie i poruszanie się po stolicy jest wykupienie karty Oslo Pass. Kartę tę można dostać w każdej informacji turystycznej na okres 24, 48 lub 72 godzin. Za takie udogodnienie dorośli muszą zapłacić od 320 (24h) do 590 (72h) norweskich koron. Studenci płacą dwadzieścia procent mniej, wystarczy mieć przy sobie dokument uprawniający do zniżki. Dużym plusem jest, że Norwegia honoruje polskie legitymacje studenckie, zatem nie jest wymagana ani karta Euro26 ani ISIC. Za 24-godzinną kartę zapłaciłyśmy więc 256 norweskich koron (około 126 złotych). Każdy posiadacz karty samodzielnie wpisuje datę i godzinę określające okres ważności dokumentu. Patentem, który wykorzystałyśmy na „przedłużenie” ważności naszych 24-godzinnych Oslo Passów było przerobienie wpisanej drukowanymi literami godziny 14:15 na 19:15. Dzięki temu kolejnego dnia mogłyśmy wyjechać autobusem na obrzeża Oslo bez pośpiechu i dokupowania dodatkowego biletu.

Warto pamiętać, że większość muzeów w okresie wiosennym jest otwarta w godzinach 10-17.

karolina kowalczyk norway oslo twins on tour

Oslo Pass, czyli muzea i transport w studenckiej cenie

Poniżej przedstawiamy zestawienie wydanych przez nas kosztów w przeliczeniu na jedną osobę. Ponadto umieszczamy informacje o cenach biletów wstępu do wspomnianych w tekście muzeów dla tych, którzy nie zdecydują się na zakup karty Oslo Pass.

Przeloty
Warszawa-Oslo Rygge- Warszawa: 38zl
Przejazd na trasie Krakow-Warszawa-Krakow
Autobus Kraków-Warszawa 15zł
Pociąg Warszawa-Kraków 20zł
Transport Warszawa centralna – Lotnisko Modlin
Bilet 90 min na 2 strefy 3,5zł
Pociąg do Modlina 7zł
Autobus na lotnisko 5zl
Transport Lotnisko Modlin-Warszawa Centralna
Autobus lotnisko-modlin 0zl*
Pociąg modlin-warszawa centralna 7zł
*w późnych godzinach nocnych (północ) kasy biletowe są zamknięte i nie ma możliwości kupna biletu, a kierowcy nie sprzedają biletów i sami sugerują jazdę „na gapę”
Jedzenie
0zł**
**przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w bagaż podręczy pełen polskich smakołyków. Ceny norweskiej żywności stanowczo nie wpisują się w standardy taniego podróżowania
Muzea + transport w Oslo
128 zł***
*** Oslo Pass

Ceny biletów wstępu do muzeów:

Fram museum
Dorośli 100 NOK
Studenci/dzieci 40 NOK
Muzeum Kon-Tiki
Dorośli 90 NOK
Studenci/dzieci 60 NOK
Muzeum Maritime
Dorośli 80 NOK
Studenci 40 NOK
Kasia
Studentka Budownictwa na AGH, pasjonatka wspinaczki i fotografii; francuskojęzyczna strona duetu. Bez pamięci zakochana w Afryce, fascynatka Teorii Wielkiego Wybuchu.

14

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec