27
gru-2015

Handel na rajskiej wyspie kultury Suahili – Zanzibar

Handel na rajskiej wyspie kultury Suahili – Zanzibar

Na Zanzibarze można znaleźć wszystko co definiuje raj: szerokie plaże, palmy kokosowe i lazurowa woda. To nie tylko miejsce dla spragnionych słońca nurków i turystów, ale również kolebka afrykańskiego handlu kultury Suahili w Tanzanii, Kenii i Somalii.

zanzibar tanzania twins on tour

paje zanzibar twins on tour

Zanzibar, Dar Es-Salam, Bombaj, Komory, Mangalur, Mombasa, Mogadiszu – wszystkie te miasta portowe porozrzucane na brzegach Oceanu Indyjskiego niegdyś wiodły prym w handlu kością słoniową, drewnem, orzechami kokosowymi i muszlami. Z Indii przywożono tkaniny, szklane naczynia i garnki, natomiast z Arabii dywany, kadzidła i daktyle. W czasach świetności miasta te bogaciły się i rosły w siłę. Przez ponad 2000 lat żeglarze korzystając z monsunów przypływali do Afryki znajdując tutaj dobre przystanie, morze pełne ryb, możliwości handlu i żyzne ziemie. Wzajemne przenikanie się obyczajów afrykańskich z arabskimi, oddziaływanie języków, mieszanie się krwi oraz idei, które dotyczyły wszystkich przejawów życia, stworzyły unikatową kulturę miejską i kupiecką. Nawet nazwa, Suahili, która dzisiaj jest określeniem języka urzędowego w całej Tanzanii, to przekształcone arabskie słowo sawahil, czyli wybrzeże.

zanzibar tanzania twins on tour sea

zanzibar tanzania boat twins on tour

boads twins on tour tanzania zanzibar

Plaża na Zanzibarze

Co najmniej 2000 lat temu Afrykanie z głębi kontynentu osiedlili się na wybrzeżu wschodnim, żeby uprawiać rolę i łowić ryby. Później przyjęli islam od arabskich kupców. Do roku 1000 n.e. ich wioski rozwinęły się w rywalizujące ze sobą państwa-miasta.

Rozkwit miast-państw kultury Suahili przypadł na okres XII – XVIII w., kiedy statki z Arabii, Indii i Chin zawijały do portów po złoto, kość słoniową, niewolników i drewno namorzynów eksportowane do bezdrzewnej Arabii. Dzisiaj dzięki eksportowi ropy naftowej Arabów stać na to, żeby do budowy sprowadzać stal, a miasta portowe kultury Suahili nie mają już takiego znaczenia. Tylko Zanzibar chroni korzenie swojej spuścizny przed napływem obcych kultur pochodzących od zalewających tereny wyspy turystów. W roku 1964, Zanzibar połączył się z Tanganiką i z sąsiednią wyspą Pemba tworząc Zjednoczoną Republikę Tanzanii. Od Dar es-Salaam dzieli go zaledwie 65 km oceanu. Miasto Zanzibar liczące 160 000 mieszkańców to ośrodek polityczny i administracyjny zaangażowany w nowoczesny handel.

Ważną rolę w historii wybrzeża wschodnioafrykańskiego odegrali omiańscy Arabowie. W 1698 r. wojska Omanu położyły kres brutalnej, trwającej 200 lat portugalskiej okupacji tego rejonu, by stać się kolonizatorami w miejsce Portugalczyków. Podbojami i traktatami zjednoczyły niepodległe miasta-państwa w luźny byt polityczno-gospodarczy. Władcy omiańscy wprowadzili uprawę goździków i zwiększyli handel niewolnikami. Do połowy XIX w. Sprzedawano rocznie około 50000 Afrykańczyków. Co więcej, połowa ludności wysp Zanzibar i Pemba – które stanowiły 95% światowej produkcji goździków – stanowili niewolnicy. Prężnie działający handel wschodnioafrykański doprowadził do przeniesienia stolicy do Zanzibaru. Ówczesny Sułtan Omanu założył w 1832 roku pierwszą dynastię, która przetrwała do 1964 r. 

stone town twins on tour

Stara część stolicy Zanzibaru. Tutaj urodził się wokalista zespołu Queen, Freddie Mercury. Tutaj organizowany jest również co roku w lutym festiwal muzyki afrykańskiej.

Kamienne Miasto miejscem, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością

W XIXw., czyli w czasach, gdy przedstawiciele sułtana zapuszczali się w głąb Afryki i zakładali składnice w miejscach tak odległych , jak Udżidżi na brzegu jeziora Tanganika, powstało większość budynków Kamiennego Miasta. Kamienne Miasto, czyli stara część Zanzibaru to miejsce, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością. Podobnie jak inne miasta kultury Suahili, Kamienne Miasto w mieście Zanzibar, jest labiryntem alejek i domów z koralowych bloków. Chociaż nie ma tu miejsca dla samochodów, to trzeba uważać na motocykle.

tanzania twins on tour zanzbar stone town

Dawną zamożność wyspy zdradza Beit el Adżaib (Dom Cudów), który niegdyś stanowił pałac sułtana, a w 1994 roku został przekształcony w „Muzeum Historii i Kultury Zanzibaru i Wybrzeża Suahili”. Wielkie drewniane drzwi licznych domów Kamiennego Miasta są ozdobione rzeźbionymi inskrypcjami z motywami arabskimi i indyjskimi. Zawiłe kratowe balkony mówią o czasach, gdy kobiety pozostawały w ukryciu. To w takich pamiątkach przeszłości ujawnia się unikatowy charakter Zanzibaru. Jedne wielkie drzwi prowadzą do sklepu, w którym sprzedaje się przyprawy z ogrodów na wyspie, inne do klimatyzowanego centrum biznesowego oferującego połączenia faksowe i internetowe.

tanzania twins on tour zanzirab stone town market

Informacje praktyczne

Wiza i waluta:

Wiza w wysokości 50$ opłacana na przejściu granicznym bezpośrednio po przylocie na wyspę, co stanowi duże udogodnienie zwalniające z dokonywania wcześniejszych formalności w ambasadzie. Wiza opłacona na Zanzibarze ważna jest w całej Tanzanii. Zdarza się niekiedy, że przy wyjeździe z Zanzibaru pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 50$, a obowiązek jej uiszczenia spotyka zwykle zorganizowane grupy turystów, które w oczach celników stanowią chodzące worki z pieniędzmi.

Walutą jest Szyling Tanzański 1000 TZS=1,81 zł.

Nocleg:

W Tanzanii można znaleźć nocleg za 40-60zl, drożej jest na Zanzibarze. Tutaj cena za pokój w wątpliwych warunkach sanitarnych kosztuje około 90 zł. Jeśli o mnie chodzi, wszystkie noclegi organizowałam dzięki stronie couchsurfing.org i nie miałam większych problemów, aby znaleźć sympatycznych gospodarzy z wyspy. Za swoje noclegi nie zapłaciłam więc ani grosza.

Jedzenie:

Będąc na Zanzibarze koniecznie trzeba spróbować soków ze świeżo wyciskanych owoców. Mnie do gustu najbardziej przypadł sok z passiflory. Na wyspie jak również w okolicach innych miast portowych w Tanzanii popularne i smaczne są ryby podawane z warzywami i zielonymi bananami matoke przyrządzanymi podobnie jak polskie tłuczone ziemniaki. Popularne jest również mięso z kurczaka i wołowina oraz kozia wątróbka.

Dojazd:

Samolotem, np. liniami KLM z Amsterdamu przez Nairobi. Mój bilet został zakupiony za pośrednictwem strony oferującej tanie loty na trasie Lipsk-Amsterdam-Nairobi-Zanzibar. Bilety w obie strony można znaleźć już od 1900 zł, ale najtańsze przeloty do Afryki Wschodniej odbywają się przez stolicę Kenii – Nairobi; tutaj można natrafić na świetne promocje, które oferuję przelot w obie strony nawet za 800 zł! Podróż przez Kenię jest wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem, jeśli chcemy ominąć drogi Zanzibar, a w Tanzanii interesuje nas tylko Safari w Serengeti albo wspinaczka na Kilimandżaro.

Z lotniska można wydostać się taksówką lub autobusem. Dobrą opcją jest zebranie grupy ludzi najlepiej jeszcze w samolocie i wspólne wykupienie taksówki do miasta. Cena transferu z lotniska to ok. 50 zł

 

Transport:

Prom

Najbardziej popularną  możliwości przedostania się z Zanzibaru do Dar Es Salaam jest prom, którego koszt biletu dla turysty jest dwukrotnie wyższy niż dla Afrykanina i wynosi 35 USD. Kupując bilet na prom każdy pasażer legitymuje się paszportem, nie ma zatem możliwości ominięcia dodatkowych opłat dla turystów przez np. poproszenie tubylca o kupienie biletu dla nas.

Dala-dala

Po wyspie można jeździć drogimi taksówkami albo znacznie tańszymi autobusami dala-dala. Autobusy odjeżdżają z dworca  autobusowego Dala- Dala Terminus w mieście Zanzibar, ale dopiero wtedy, kiedy są już pełne. Nie ma zatem jasno określonego rozkładu jazdy. Trzeba być również przygotowanym, że wnętrze autobusu będzie przypominało bardziej wnętrze puszki z sardynkami niż przestronne wnętrze klimatyzowanej limuzyny. Koszt przejechania 10 kilometrów to około 1 zł (Obliczenia na podstawie biletu na trasie Zanzibar-Paje= 3000 TZS).

zanzibar_zdj

Kasia
Studentka Budownictwa na AGH, pasjonatka wspinaczki i fotografii; francuskojęzyczna strona duetu. Bez pamięci zakochana w Afryce, fascynatka Teorii Wielkiego Wybuchu.

9

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec