sie-2015
Nancy
O swoich doświadczeniach i sposobach na zagraniczną praktykę zawodową opowiada studentka budownictwa, Kasia z Twins oN Tour.
Temat na czasie: Jak zdobyć płatny staż zawodowy zagranicą? Opowiada Kasia z Twins oN Tour, stażystka międzynarodowego instytutu we Francji.
Wakacje są okresem, kiedy dużo ludzi szuka pracy. W przeważającej części są to studenci. Polskie realia ograniczają jednak możliwości na dobrze płatną pracę tym studentom, którzy nie ukończyli jeszcze nauki, a szukają pracy w zawodzie. Niestety, mowa tutaj również o studentach budownictwa, którzy na dobrze płatną pracę w zawodzie muszą czekać do ukończenia studiów z racji na potrzebę wymaganego doświadczenia i uprawnień budowlanych, które upoważniają do samodzielnego wykonywania zawodu.
W poniższym artykule postaram się Wam pokazać, że przy odrobinie odwagi, inteligencji i zaradności realia polskiego studenta nie muszą wcale tak wyglądać. W pierwszej części opiszę swoje doświadczenia w pracy w zawodzie za granicą, w drugiej zaś przedstawię wam informacje praktyczne: jak wygląda staż zagranicą i gdzie go szukać.
Mój staż zawodowy w INERIS w Nancy we Francji.
O możliwości wyjazdu na staż zawodowy za granicę dowiedziałam się… z mejla. Przez pierwsze 2 lata moich pierwszych studiów (początkowo studiowałam inżynierię środowiska, na drugim roku rozpoczęłam równolegle budownictwo) pobierałam stypendium pomostowe fundowane przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości dla najlepszych studentów. Nie ukrywam, że bardzo mi ono pomogło w wystartowaniu na studiach, zwłaszcza, że od pierwszego roku utrzymuję się sama. Okazało się, że ta sama fundacja, która przyznaje stypendia organizuje również staże we Francji. Wysłali do mnie wiadomość. Aby dostać się na staż należało zdać pisemne i ustne egzaminy z języka francuskiego i angielskiego oraz przygotować w języku francuskim list motywacyjny i CV. Promotor projektu decydował, który z kandydatów otrzyma staż. Wyniki ogłoszono w czerwcu i już początkiem lipca wyleciałam do Nancy.
Sposoby na tanie zakwaterowanie i transport
Stypendium pokrywało koszty przelotu, gwarantowało jednorazowe kieszonkowe w wysokości 200 euro oraz zapewniało dopłatę 600 euro na zakwaterowanie w czasie trwania 3-mięsięcznego stażu. Znalezienie lokum należało do zadań stypendysty. Udało mi się zorganizować mieszkanie w centrum, a żeby ograniczyć koszty postanowiłam zrezygnować ze środków komunikacji miejskiej i wypożyczyłam rower (20 euro/3 mies.). Początki nie były jednak kolorowe. W nowym mieście nie znałam nikogo. Wynajęcie pokoju w akademiku było możliwe tylko dzięki znajomościom, które nawiązałam jeszcze przed wyjazdem na staż. Francuska administracja niechętnie wynajmuje jednak pokoje studentom na czas wakacji, ponieważ trwają tam w tym czasie remonty. Co więcej, wynajęcie pokoju we wrześniu graniczy z cudem, z racji powracających wtedy studentów. W przeciągu pierwszych dwóch tygodni udało mi się jednak zaaklimatyzować, nawiązać znajomości i znaleźć lokum na kolejne 2 miesiące stażu.
Staż zawodowy związany z badaniami w KGHM
Mój staż w l’Institut National de l’Environnement Industriel et des Risques mieszczący się przy École des Mines w Nancy odbywany był w pełnym wymiarze godzinowym (35 godzin tygodniowo). Praktyka związana była z badaniami jednej z największych na świecie kopalni miedzi i srebra KGHM w Rudnej. Badania polegały na modelowaniu numerycznym za pomocą odpowiednich programów obszarów kopalni zagrożonych tąpaniami. Moja trwająca trzy miesiące praca wymagała ode mnie odpowiedniej wiedzy z zakresu geotechniki: geologii inżynierskiej, kartografii i mechaniki gruntów. Dzięki stażowi we francuskiej firmie zrozumiałam zasadę działania programów takich jak: Suit3D, Fault3D i UDEC, opanowałam umiejętność pisania artykułów naukowych w języku angielskim i nauczyłam się jak wykorzystywać wiedzę zdobytą przeze mnie na obu kierunkach studiów. Instytut, w którym pracowałam zatrudnia inżynierów wyszkolonych we francuskich Grandes Écoles, które kształcą studentów specjalizujących się w wielu naukach ścisłych, co czyni ich wszechstronnymi i atrakcyjnymi pracownikami na rynku pracy, nie tylko we Francji, jak i również za granicą.
Po powrocie do Polski okazało się, że raport sporządzony ze stażu jest świetnym materiałem na pracę magisterską, zatem już od października oprócz projektu inżynierskiego … czeka mnie równolegle skończenie magisterki na tym samym kierunku.
Podróże małe i duże
Chcę jednak zaznaczyć, że mój staż to nie tylko praca, ale także możliwość spełniania swoich podróżniczych marzeń oraz poszerzania nie tylko naukowych, ale i mentalnych horyzontów. Dzięki odpowiedniemu planowaniu, niewielkim kosztem (autostop + couchsurfing), w dni wolne od pracy, udało mi się zwiedzić: Belgię, Luxemburg, wschodnie Niemcy, Szwajcarię, Lichtenstein, Alzację, Lotaryngię i świętować rocznicę niepodległości Francji w Paryżu wraz ze znajomymi. Poznałam francuskie obyczaje i kulturę, arabski taniec, wschodnioafrykańską kuchnię oraz wspinałam się na skałach północnej Francji. Spotkałam niesamowitych ludzi z różnych zakątków ziemi, dzięki którym zgłębiłam sztukę tolerancji i wyrozumiałości dla ludzi o innych poglądach i mentalności. Byli mi inspiracją i nieśli bezinteresowną pomoc, za którą jestem im bardzo wdzięczna.
Dlaczego Francja jest dobrym krajem na odbycie stażu?
1. Każdy praktyka we Francji jest płatna. W 2014 roku minimalne wynagrodzenie dla francuskiego studenta wynosiło 800 euro
2. W ciągu wakacji studenckie miasteczka we Francji zapełniają się stażystami, ale nie tylko. Międzynarodowi stażyści tworzą całe społeczności na kształt tych, gdy na studia przyjeżdżają studenci z wymiany zagranicznej.
3. Jeśli praktyka trwa przynajmniej 2 miesiące student, który przyjeżdża na staż może starać się o stypendium socjalne, tzw. CAF
4. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że Francuzi potrafią docenić potencjał i wiedzę polskiego studenta. Nie ma pytań o średnią ze studiów. Wyznacznikiem potencjału i umiejętności dla francuskiego pracodawcy są efekty pracy stażysty postawionego przed praktycznym zadaniem.
Gdzie szukać możliwości wyjazdu na zagraniczny staż?
Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość bycia stypendystą pomostowym. Na szczęście istnieje wiele innych możliwości znalezienia stażu zagranicą.
Po pierwsze, warto rozglądnąć się za organizacjami studenckimi znajdującymi się na Twojej uczelni. Poniżej postaram się opisać dwie najbardziej znane, które działają przy każdym większym uniwerku.
AIESEC – globalna organizacja, która realizuje zarówno praktyki jak i wolontariaty w 123 krajach na świecie. Możliwości znalezienia praktyki mają tutaj studencki wszystkich kierunków studiów. Kryteriami dostania się na praktyki mogą być wczesne doświadczenie, dodatkowy język albo odpowiednie zainteresowania. Ponad to, istnieje wiele grup zrzeszających młodych studentów poszukujących praktyk i wolontariatów zagranicą, mowa tu min. o grupie Youth Opportunities, którą można znaleźć na facebooku. Wystarczy wysłać zaproszenie z prośbą o przyjęcie, a oferty pojawią się same. Dla tych, którzy szukają ofert stażów o wąskiej tematyce najbardziej sprawdzi się metoda bezpośredniego szukania pracodawcy. Warto na bieżąco sprawdzać oferty pracy i praktyk wystawiane przez zagraniczne uniwersytety, instytuty badawcze i innych pracodawców. Praktycznie zawsze jest wymagany list motywacyjny i/lub CV napisany w języku angielskim lub urzędowym dla kraju, do którego chcemy się udać. Często duże znaczenie ma również średnia ocen ze studiów z ostatniego zaliczonego roku edukacji. Bywa tak, że pracodawca chętniej zatrudni osobę z doświadczeniem albo z dodatkowym językiem obcym. W przypadku praktyk studenckich zdarza się to na szczęście rzadko. Zaobserwowałam również, że do niektórych krajów łatwiej jest wyjechać studentom określonych kierunków studiów. Przykładowo staż w USA łatwiej znajdą studenci kierunków humanistycznych, natomiast w krajach Skandynawii szybciej znajdą zatrudnienie umysły ścisłe. Praktyka we Francji była dla mnie niezapomnianą przygodą oraz nauką, wzbogacającą o bezcenny bagaż doświadczeń, który na pewno zaowocuje w przyszłości. Ten czas dał mi także pewność, że warto mierzyć wysoko i osiągać ambitnie postawione cele. Nauczyłam się także, że tylko wybór dotąd nieuczęszczanych szlaków oraz nie zważanie na przeciwności losu gwarantuje prawdziwy sukces, który pozwoli dotrzeć nam dalej niż ktokolwiek inny. Jeżeli interesuje Cię, jak zmieniło się moje życie od czasu otrzymania pierwszego stypendium pomostowego, zapraszam Cię do przeczytania krótkiego eseju, który zajął III miejsce w konkursie organizowanym przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Jakie wymagania należy spełnić, by dostać się na praktykę zagranicą?
Czego nauczyłam się podczas stażu zagranicą?