01
wrz-2016

Sposób na tanie zwiedzanie USA

Tanie zwiedzanie USA? Nic trudnego!

Poniżej znajdziecie garść porad, dzięki którym podróżowanie po Stanach Zjednoczonych stanie się nie tylko przyjemne, ale także tańsze niż mogłoby się wydawać.

 twins on tour karolina kowalczyk sequoia

route 66 twins on tour

twins on tour xing

Bilet lotniczy kupiony, wiza załatwiona, amerykańska podróż marzeń przed Tobą! Myślisz, że to nie na Twój portfel? Mylisz się. Spełnienie podróżniczego American Dream to przygoda nie tylko dla tych, którzy nie muszą martwić się o stan swoich oszczędności. Wystarczy, że poznasz parę wskazówek, które skutecznie obniżą koszty amerykańskiej wyprawy.

1. Tani bilet lotniczy

Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości, bilety do Stanów Zjednoczonych możesz kupić już za trzycyfrową cenę w obie strony. Niemożliwe? A jednak! Swoje bilety do Kalifornii nabyłyśmy za siedem stówek. Recepta jest prosta – przeglądaj wyszukiwarki tanich lotów jak np. skyscanner.pl, flipo.pl czy fly4free i poluj na okazje cenowe. Dobrym pomysłem będzie także ustawienie którejś ze nich na stronę startową Twojej wyszukiwarki internetowej, dzięki czemu będziesz na bieżąco z lotniczymi promocjami i będziesz miał pewność, że nic ważnego Cię nie ominie. I pamiętaj – gdy już znajdziesz ofertę dla siebie, to nie zastanawiaj się długo nad kupnem biletu, bo te najtańsze znikają w mgnieniu oka. Zatem kto pierwszy ten leci!

san fransisco twins on tour columbus

2. Transport

Najtaniej i najciekawiej jest oczywiście podróżować autostopem, jednak to opcja dla osób, których czas podróży nie jest mocno ograniczony. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że podróżowanie na stopa po USA jest w wielu stanach nielegalne, a samo łapanie okazji do najprostszych nie należy. Jest tak ze względu na ogromną ilość autostrad oraz specyficzną architekturę miast. Amerykanie to wygodny naród – nawet najkrótszy dystans najchętniej pokonują którymś ze swoich zaparkowanych pod domem aut, dlatego ukształtowanie miast determinowane jest przez ruch samochodowy. To przekłada się na małą ilość chodników dla pieszych i dużą liczbę wielopasmowych dróg szybkiego ruchu. Dlatego jeśli planujemy podróż do Stanów Zjednoczonych, warto zastanowić się nad wynajmem auta. Myślisz, że to opcja dla bogatych? Nie do końca. Także i tutaj trafiają się okazje cenowe, a za paliwo w Stanach zapłacimy mniej niż a naszym kraju. Pomysł wart rozważenia, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę plusy posiadania niezależnego środka transportu w podróży. Wynajęte auto daje nam większą swobodę planowania trasy i miejsc, które chcemy zobaczyć bez ryzyka czy zdążymy na samolot powrotny. To także pewny i klimatyzowany dach nad głową, co przy 50-o stopniowych upałach, trąbach powietrznych czy oberwaniach chmur jest rozsądną alternatywą dla namiotu i stania z wyciągniętym kciukiem przy drodze. Nie trzeba się także zastanawiać co zrobić z ciężkim plecakiem, który wrzyna się w ramiona i zmusza do szukania coraz to nowych miejsc na jego przechowanie, gdy chcemy zwiedzić okolicę. Znacie to uczucie jakby się mogło latać, gdy zdejmiecie 20-o kilogramowy bagaż z barków i ruszycie na podbój nowych przestrzeni? Ta lekkość podczas podróży może towarzyszyć Wam przez cały czas, bez obawy o to, co dzieje się z naszymi rzeczami pozostawionymi na przechowanie gdzieś w krzakach lub przydrożnym barze.

twins on tour ford usa

3. Jedzenie

twins on tour jedzenie

Faktem jest, że amerykańskie jedzenie do tanich i najzdrowszych nie należy. Możemy jednak łatwo zmniejszyć wydatki związane z jego kupnem, a zamiast plastikowego, śmieciowego żarcia wybierać produkty oznaczone naklejką „organic”. W artykuły spożywcze najtaniej zaopatrzymy się w sieciówkach „99 cents only” oraz „Walmart„. Woda pitna w Stanach jest darmowa i powszechnie dostępna dzięki obecnym na każdym kroku publicznym kranikom. Ponadto w barach, restauracjach i na stacjach benzynowych bez problemu dostaniemy  wrzątek, co bardzo ułatwia backpakerskie życie oparte na diecie typu instant. Natomiast posiłki w restauracjach mają bardzo zróżnicowane ceny. Najtaniej zjecie w bufetach z chińskim i meksykańskim jedzeniem, które znajdziecie praktycznie na każdym rogu większego miasta, lub w całych dzielnicach zamieszkałych przez zalewających kraj imigrantów.

4. Parki narodowe

Planując swój wyjazd do USA koniecznie wygospodarujcie trochę czasu na odwiedzenie parków narodowych, które chowają w sobie największy skarb tego kraju, jakim jest zapierająca dech natura. Piekielnie upalna Dolina Śmierci, legendarny Grand Canyon, urokliwy Bryce Canyon, czy raj wspinaczkowy Yosemite National Park oraz wiele innych wspaniałych rezerwatów natury można zwiedzić kupując za 80$ ważną przez okrągły rok kartę America the Beautiful. Karta gwarantuje nam oraz osobom podróżującym z nami wspólnym pojazdem wjazd do wszystkich parków narodowych i miejsc określanych jako federal lands. Świetna opcja nie tylko dla amatorów natury, ale również dla tych, którzy cenią sobie aktywny odpoczynek z dala od zgiełku miejskich metropolii.

twins on tour america the beautiful

twins on tour cable car

Karolina

Absolwentka Komparatystyki na UJ. Stypendystka uczelni w Hiszpanii i w Peru. Miłośniczka literatury, muzyki, sztuki i świata hispanojęzycznego. Ma świra na punkcie surfingu i czekolady.


10

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec