cze-2017
10 rzeczy, które zobaczysz tylko w Granadzie
Trudno znaleźć drugie takie miejsce, gdzie andaluzyjskie rytmy flamenco przeplatają się z arabskim kolorytem i hiszpańską pogodą ducha. Granada oferuje odwiedzającym wiele atrakcji i wspaniałych miejsc, które zachwycają niespotykaną mieszanką andaluzyjskich kultur. O tym, czego w Granadzie nie można przeoczyć przeczytacie w rozwinięciu.
Free Food
Andaluzja, z Granadą na czele, to miejsce, w którym jedzenie dostaniecie za darmo! Jak to działa? Zamawiając pyszne tinto de verano z cytryną, bezalkoholowe mosto (ożwiający napój z winogron), colę z lodem, czy szklaneczkę jasnego piwa określaną w Granadzie jako caña, hiszpańskie tapas dostaniesz za darmo. Serwowane przekąski są na tyle duże, że doskonale sprawdzą się jako podwieczorek lub mała kolacja ze znajomymi. Wybór przystawek jest zazwyczaj bardzo duży, choć zdarzają się i takie bary, w których tapas zależne są od specjalności szefa kuchni danego dnia. O miejscach w Granadzie, w których warto zjeść poczytasz tutaj.
Akcent
Będąc w Granadzie warto nie tylko nauczyć się kilku słów po hiszpańsku, ale także poświęcić trochę czasu na poznanie tutejszego akcentu, który jest efektem językowej mieszanki wynikającej z bogatej historii andaluzyjskiego rejonu i zachodzących w jego obrębie migracji. Poza oficjalnym językiem kastylijskim (hiszpańskim) Hiszpanie w zależności od regionu posługują się także katalońskim, baskijskim i galisyjskim oraz wieloma dialektami romańskimi, które nie mają statusu urzędowych. W akcencie andaluzyjskim końcówki wyrazów nie są wymawiane, co niekiedy sprawia trudności zrozumienia go Hiszpanom z północy kraju. W rzeczywistości jednak różnice, choć są zauważalne, to nie stanowią bariery językowej i są kwestią osłuchania się z akcentem. Oto wybrane przykłady:
tee tamo buhcando te – te estamos buscando
sta luego – hasta luego
por too laos – por todos lados
Za najczystszy akcent castellano uchodzi ten z rejonu Salamanki i Madrytu, zatem jeśli zamierzacie rozpocząć swoją przygodę językiem hiszpańskim, to warto wybrać się właśnie w te rejony Hiszpanii.
Alhambra
Ten niezwykły zespół pałacowo-ogrodowy to absolutna perła wśród zabytków Hiszpanii i najwspanialsze świadectwo średniowiecznej architektury muzułmańskiej. Położony jest na przecięciu najpiękniejszych dzielnic Granady – Sacromonte, Albaicin i Realejo. Żyjący w XIV wieku poeta muzułmański Ibn Zamrak opisał to miejsce w następujący sposób: „al-Sabika jest koroną na czole Grenady, a Alhambra (niech Allah ma ją w swojej opiece) jest rubinem na szczycie tej korony”. Jednak prawdziwe piękno kryje się wewnątrz murów zamku, który w 1984 roku znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wśród najpiękniejszych elementów obiektu znajdziemy najbardziej ufortyfikowaną część całego kompleksu budowli – Alcazabę, przestronne dziedzińce i przepiękne ogrody letnie Generalife, a także romantyczny Mirador de Daraxa.
Generalife
Z arabskiego Jannat al’Arif, czyli Ogród Najwyższego Architekta i Ogrody Rajskich Rozkoszy, to w rzeczy samej miejsce godne nazwania go właśnie w taki sposób. Jest jednym z najstarszych zachowanych ogrodów mauretańskich, w którym urzędowali Emirowie Granady z dynastii Nasrydów. W 1984 roku kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niegdyś ogrody Generalife połącząne były z Alhambrą krytym przejściem, dziś stanowią doskonałe miejsce do odpoczynku po całodniowym zwiedzaniu zamku.
Sierra Nevada
Sierra Nevada, czyli Góry Śnieżne, to położone w Górach Betyckich na południowym wschodzie Granady pasmo górskie łączące w sobie niezwykłe walory krajobrazowe z ekologicznym znaczeniem. Tutaj położone są najwyższe szczyty Półwyspu Iberyjskiego – Mulhacén i Veleta, które znajdują się na terenie wpisnego w 1986 roku na listę rezerwatów biosfery UNESCO Parku Krajobrazowego. Od listopada do maja na stokach Sierra Nevada obfitych w grubą warstwę śniegu można pozjeżdżać na nartach, a przez cały rok zażywać innych form aktywnego wypoczynku – górskich wędrówek czy jazdy mtb.
Plaże
Położone jedyne 40 min drogi autobusem plaże na Costa Tropical, które ciągną się na długości miast Torrenueva, La Herradura i Salobreña to świetna propozycja na hiszpańskie gorące letnie dni. Oprócz ożeźwiającej kąpieli możemy tutaj także skosztować pysznych dań kuchni śródziemnomorskiej przyrządzonych ze świeżych ryb łowionych codziennie przez lokalnych rybaków.
Semana Santa
Wielki Tydzień to w Hiszpanii czas niezwykle malowniczych i emocjonujących religijnych wydarzeń, których tradycja sięga XIV w. Ich głównym punktem są procesje organizowane przez cofradias, czyli religijne bractwa zakładane przez wiernych. Polegają one na starannie zaplanowanych pochodach, w trakcie których wierni noszą przygotowane na specjalnych podestach pasos, czyli figury Jezusa i Marii. Podczas całego okresu trwania Semana Santa tłumy wiernych wypełniają miasto muzyką, kwiatami i zapachem kadzideł, tworząc niespotykane widowisko, które każdy choć raz powinen zobaczyć.
Cruces de mayo
Organizowane 3 maja Święto Krzyża obchodzone jest w całej Andaluzji, jednak najhuczniej w Kordobie w Granadzie. Co roku towarzyszy mu ogłaszany przez władze miasta konkurs na najpiękniej udekorowany krzyż. Podczas święta na ulicach i w centrum miasta można podziwiać ogromne trzymetrowe krzyże w całości wykonane z czerwonych kwiatów. Cruces de mayo to także doskonała okazja do zabawy, podczas której ludzie bawią się w barach i na ulicach, kobiety ubierają się w tradycyjne stroje, a miasto rozbrzmiewa muzyką i pokazami tańca flamenco.
Flamenco na Sacromonte
Sacromonte to labirynt stromych uliczek wijących się wokół wzgórza pełenego białych domów o mauretańskich zdobieniach . To także dzielnica, z której wywodzi się flamenco – taniec zamieszkujących jaskinie Cyganów. Tradycja kultywowania flamenco przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, a uczestniczący w pokazach artyści są członkami jednej rodziny, dlatego też odbywające się w jaskiniach Sacromonte spektakle wykonywane są z niesamowitą pieczołowitością i cieszą się światową sławą.
Albaicin
Ta stara arabska dzielnica, której teren wyznaczają granice Alhambry, dzielnicy Sacromonte, calle Elvira oraz wzniesienie San Cristobal to prawdziwy gąszcz wąskich, pnących się w górę i w dół uliczek. Wspaniałym przykładem muzułmańskiej spuścizny są pozostałości po niegdyś istniejących meczetach oraz słynne El Bañuelo czyli Łaźnie Arabskie, wzniesione w XI wieku, które stanowią najstarszy zachowany tego rodzaju obiekt w całej Hiszpanii. Cała dzielnica pełna jest squatów, barów tapas, małych teterii oraz sklepików z pamiątkami i etnicznymi ubraniami. Na każdym rogu pachnie tu kadzidełkami, shishą i palonymi po kątach skrętami. Zwiedzająć Albaicin warto przejść się promenadą Paseo de los Tristes oraz wybrać się na Mirador San Nicolas, z którego rozciąga się piękny widok na Alhambrę, gdzie spotkać można grających flamenco Cyganów.