20
cze-2017

Kadyks

Europa, Hiszpania   /   Tags: ,

Ciudad que sonrie, czyli „miasto, które się uśmiecha” – takim właśnie hasłem promuje się Kadyks, jedno z najstarszych miast Europy. Nie sposób się nie zgodzić z tym określeniem, bo to położone na Wybrzeżu Światła (Costa de Luz) nadmorskie miasto może liczyć na 200 słonecznych dni w roku, co znacząco wpływa na dobre nastroje zamieszkujących go ludzi.

Swoją pierwotną nazwę – Gadir, Kadyks zawdzięcza Fenicjanom, którzy osiedli się na jego terenie jeszcze na 1100 lat przed Chrystusem. Z biegiem lat, położona na skalistej mierzei rybacka osada stała się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych, który przyczynił się do odkrycia i kolonizacji Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Przez lata swojej historii miasto należało kolejno do Kartagińczyków, Rzymian, Wizygotów i Maurów, aż w końcu trafiło w ręce hiszpańskie w 1262 roku. Obecnie Kadyks to przyjazne, andaluzyjskie miasto nie tylko z bogatą historią, ale także wspaniałą pogodą i pysznym jedzeniem.

vista

Co zobaczyć w Kadyksie?

La Torre de Tavira

Torre Tavira to najwyższa wieża miasta ulokowana w jego centrum, a zarazem doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na okolicę. Wieża pochodzi z XVIII w. i dawniej pełniła funkcje strażnicze, obecnie w jej wnętrzu ulokowana jest camera obscura, dzięki której można obserwować miasto w pomniejszeniu. Torre Tavira otwarta jest od 10 o 18 od października do kwietnia i od 10 do 20 od maja do września. Bilet wstępu kosztuje 6 euro (bilet normalny) i 5 euro (bilet ulgowy).

Targ rybny Mercado Central de Abastos

Położony niedaleko wieży Torre de Tavira, przy Plaza Libertad, to jednen z najstarszych tego typu miejsc w Europie, gdzie można kupić nie tylko świeże ryby, owoce morza, warzywa i owoce, ale również skosztować wspaniałych dań kuchni śródziemnomorskiej przyrządzonych ze najświeższych składników, jak na przyszkład słynne pescaito. Do zadaszonego targu przylega kameralny skwerek nazwany Plaza de las Flores, wokół którego znajduje się wiele klimatycznych kawiarenek i barów, słynna smażalnia ryb – Freiduría Las Flores Cádiz oraz churreria „cafe y churros”, gdzie można posmakować tradycyjnych pysznych hiszpańskich łakoci podawanych z czekoladą lub kawą wedle uznania.

market

Park Genovés

Ten największy w Kadyksie park jest zarazem ogrodem botanicznym, który stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek po trudach całodniowego zwiedzania. Jedną z głównych atrakcji parku jest jaskinia i małe jeziorko z wodospadem, gdzie żyje kilka gatunków ptaków. Co ciekawe, w XVIII wieku ze względu na swoje ubogie zdolności wegetacyjne park został nazwany przez miejscowych El Paseo del Perejil , czyli „Deptakiem Pietruszki„, dziś jednak zachwyca swoją zielonością i daje schronienie po całodniowym zwiedzaniu miasta w cieniu wielu drzew i krzewów.

parque

parque2

Zamek San Sebastian

Jak głosi legenda, ta piękna twierdza położona na końcu plaży La Caleta, była niegdyś świątynią Kronosa. Zamek położony jest na niewielkiej wyspie i łączy się ze stałym lądem wąską promenadą. Przez długie lata służył jako zabezpieczenie przed ewentualnymi atakami, dziś w jego wniętrzu mieści się Laboratorium Badań Morskich Uniwersytetu w Kadyksie. Ciekawostką jest, że zamek czesto wykorzystywany jest jako frament filmowej scenografii. Możemy go zobaczyć między innymi w jednym z filmów z cyklu o przygodach Jamesa Bonda „Śmierć nadejdzie jutro”.

Katedra

Catedral de Santa Cruz, zwana także Catedral Nueva, powstała na początku XVIII wieku i łączy w sobie różne style architektoniczne: barokowy, rokoko i neoklasycystyczny. Jej złota kopuła i charakterystyczne andaluzyjskie płytki azulejos, czynią Katedrę najbardziej emblematyczną budowlą Kadyksu. To idealny punkt wyjścia do spaceru po Starym Mieście, dzielnicy rybackiej La Viña i po pasażu ciągnącym się wzdłuż wybrzeża wyspy.

catedral2

Dzielnica Barrio del Pópulo

Ta historyczna część Kadyksu, to najpiękniejsza dzielnica tego miasta, która położona jest tuż przy Catedral Nueva. Cechuje ją wyjątkowo ciasna zabudowa, poprzecinana siatką drobnych ulic i urokliwych małych placyków. W dzielnicy del Pópulo warto spędzić więcej czasu, ponieważ znajdziemy tu przytulne kawiarenki, tawerny i bary serwujące najlepsze w mieście tapas.

barrio

Plaże

Rejon Kadyksu słynie z wielu pięknych nadmorskich terenów, które przyciągają nie tylko plażowiczów, ale także miłośników sportów wodnych. Wybrzeże Costa de la Luz, stanowi dużą część południa Andaluzji i ciągnie się od rzeki Guadiany aż do miasta Tarifa. Wybrzeże Światła obfituje w fantastyczne plaże, spośród których część znajduje się właśnie w Kadyksie. Jedną z nich jest bez wątpienia Playa de la Victoria, której delikatny, złocisty piasek i zjawiskowe zachody słońca wprawią w zachwyt nie tylko turystów, ale i miejscowych. Dla amatorów kitesurfingu polecamy Playa de Cortadura oraz Playita de las Mujeres, które oferują świetne warunki do uprawiania tego sportu, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników kite’a.

playas

Teatr Rzymski

Teatro Romano jest jednym z nielicznych zabytków okresu rzymskiego, jakie zachowały się na Półwyspie Iberyjskim i zostały zapisane na kartach dzieł takich autorów, jak Cyceron czy Strabon. Ruiny dawnego teatru rzymskiego pochodzą z I w. p.n.e. i zostały odkryte dopiero w 1980 roku. Podczas panowania arabskiego, ten imponujący teatr o średnicy ponad 120 m został przekształcony w twierdzę, później na jego fundamentach stanęły średniowieczne budynki.

 

1

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec